Podstawowa wiedza z zakresu serwisowania zawieszenia samochodu

zawieszenie samochodu

Zawieszenia samochodowe zapewniają stabilność samochodu i zmniejszają nacisk na osie poprzez pochłanianie wstrząsów. Pomagają także zmniejszyć poziom hałasu oraz chronią części samochodowe przed brudem i zanieczyszczeniami drogowymi.

Na czym polega zawieszenie samochodu?

Zawieszenie samochodu składa się ze sprężyn śrubowych, rozpórek i amortyzatorów, które utrzymują nadwozie pojazdu w poziomie podczas jazdy po nierównej drodze lub po nierównym terenie. Zawieszenie utrzymuje także opony w kontakcie z nawierzchnią, dzięki czemu można jechać ze stałą prędkością.

Dlaczego amortyzatory są tak ważne?

Zawieszenie samochodu jest ważne dla utrzymania nadwozia w poziomie i w kontakcie z drogą, ale to amortyzatory pochłaniają uderzenia w drogę, gdy jest ona poddana nagłemu obciążeniu. Amortyzatory redukują zarówno hałas, jak i drgania spowodowane nagłym przyspieszeniem. Amortyzatory mają za zadanie pochłaniać energię pochodzącą z nagłego obciążenia samochodu, a ich pracą sterują zawory. Zawory tych amortyzatorów mają konstrukcję podobną do amortyzatorów rowerowych i są sterowane za pomocą jednostki zaworowej.

Sprężyny - wiedza ogólna

Sprężyna jest elementem sprężystym samochodowego mechanizmu zawieszenia. Gdy naciska się na sprężynę palcami, można wyczuć opór, jaki stawia sprężyna. Sprężyny składają się z szeregu zwojów, które są nawinięte wokół formy. Zwoje są podzielone na dwie grupy i połączone w poprzek formy za pomocą zacisku sprężynowego. Te dwie grupy zwojów nazywane są zwojami o różnej sztywności. Gdy przyspieszasz samochodem, obciążasz opony i drogę. Obciążenie to powoduje, że opony naciskają na drogę.

Podczas pokonywania zakrętu obciążenie wywierane jest na opony i sprężyny w samochodzie. Jeśli sprężyny samochodu są zbyt miękkie, to po wejściu w zakręt samochód zacznie wpadać w poślizg. Jeśli sprężyny samochodu są zbyt sztywne, to po wejściu w zakręt samochód nie będzie w stanie płynnie wyhamować i może być nadsterowny. Dlatego bardzo ważne jest, aby sprężyny samochodu miały odpowiednią sztywność.

Jak serwisować zawieszenie samochodu?

Jeśli zauważysz, że któryś z elementów zawieszenia samochodu (amortyzatory, sprężyny itp.) jest uszkodzony, powinieneś zabrać samochód do mechanika w celu naprawy. Mechanik może dokładnie określić, co jest nie tak z zawieszeniem samochodu i jak można utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas.

Amortyzatory olejowe do samochodów

Amortyzatory olejowe mają za zadanie redukować wibracje i hałas powstające w wyniku ruchu amortyzatorów samochodu ciężarowego. W samochodzie amortyzatory olejowe mają za zadanie redukować drgania i hałas powstające w wyniku ruchu samochodu.

Amortyzatory gazowe do samochodów

Amortyzatory gazowe są zwykle montowane w małych samochodach i samochodach sportowych. Niektóre z małych samochodów wyposażonych w amortyzatory gazowe to Toyota Corolla, Honda Civic, Nissan Sentra i Volkswagen Golf. Amortyzatory gazowe są zwykle stosowane w samochodach z małym silnikiem i lekkim nadwoziem. Są one wypełnione gazem pod ciśnieniem, a następnie montowane na metalowej płycie, która jest przykręcona do podwozia samochodu. Gaz w amortyzatorach samochodowych jest utrzymywany pod wysokim ciśnieniem i przechowywany do czasu, gdy będzie potrzebny do użycia. Gdy amortyzator zostanie poddany nagłemu obciążeniu, azot znajdujący się w jego wnętrzu rozszerza się i szybko powraca do normalnych rozmiarów. Tak właśnie działają amortyzatory gazowe.