Jak można zadbać o zawieszenie samochodu?

Jak można zadbać o zawieszenie samochodu?
Autor wpisu amortyzatory

Zadbanie o zawieszenie samochodu to bardzo ważna kwestia, ponieważ ma ono wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Warto więc wiedzieć, jakie są sposoby na to.

Pierwszym sposobem jest regularne sprawdzanie stanu zawieszenia. W tym celu warto odwiedzać mechanika, który będzie w stanie ocenić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli zauważysz, że samochód zaczyna tracić stabilność, koniecznie udaj się do mechanika.

Drugim sposobem jest unikanie nierówności i wykonywanie odpowiednich manewrów. Należy pamiętać, że nierówności mogą uszkodzić zawieszenie, dlatego warto je omijać. Jeśli jednak musisz je pokonać, koniecznie zwalnij i jedź powoli.

Trzecim sposobem na zadbanie o zawieszenie samochodu jest regularne jego czyszczenie. W tym celu warto używać odpowiednich środków czyszczących, które nie uszkodzą zawieszenia.

Jak często trzeba wymieniać amortyzatory w samochodzie?

Amortyzatory w samochodzie trzeba wymieniać co około 20 000 kilometrów. Wymiana amortyzatorów jest konieczna, ponieważ podczas jazdy samochód narażony jest na duże wstrząsy, które mogą uszkodzić zawieszenie. Wymiana amortyzatorów jest prosta i można ją wykonać samodzielnie.

W jaki sposób można samodzielnie sprawdzić stan zawieszenia w samochodzie?

W celu sprawdzenia stanu zawieszenia w samochodzie należy wykonać następujące czynności:

 • Ustawić samochód na równej powierzchni i zmierzyć odległość między kołem a podłogą. Następnie odłożyć samochód i ponownie zmierzyć tę samą odległość. Jeżeli różnica pomiędzy tymi dwoma pomiarami jest większa niż 2 centymetry, to może to świadczyć o tym, że zawieszenie samochodu jest uszkodzone.
 • Kolejnym sposobem na sprawdzenie stanu zawieszenia w samochodzie jest wykonanie testu na krzywiznach. Aby to zrobić, należy ustawić samochód przed krawężnikiem i przejechać nim z prędkością około 10 km/h. Jeżeli po przejechaniu krawężnika samochód będzie się trząsł lub przechylał, to może to oznaczać, że jego zawieszenie jest uszkodzone.
 • Kolejnym objawem, który może świadczyć o tym, że zawieszenie samochodu jest uszkodzone, jest hałas, który słychać podczas jazdy. Jeżeli słyszysz stukanie lub skrzypienie podczas jazdy, to może to oznaczać, że elementy zawieszenia są luźne lub przemieszczone.
 • Ostatnim objawem, który może świadczyć o tym, że zawieszenie samochodu jest uszkodzone, jest nierówna praca kół podczas jazdy. Jeżeli samochód traci przyczepność lub skręca w jedną stronę podczas jazdy prosto, to może to oznaczać, że zawieszenie jest uszkodzone.

Jakie są najczęstsze problemy związane ze złym stanem zawieszenia?

Zły stan zawieszenia to częsty problem, który można zauważyć w samochodach. Wpływa on negatywnie na komfort jazdy, a także może prowadzić do poważniejszych problemów z samochodem. Najczęstsze problemy ze złym stanem zawieszenia to:

 • Nierówna jazda

Jeśli twoje zawieszenie jest w złym stanie, możesz zauważyć, że twoje auto nie jeździ równo. Jest to spowodowane tym, że koła nie są już stabilnie utrzymywane na drodze.

 • Brak komfortu

Kolejnym problemem, który można zauważyć, jest brak komfortu podczas jazdy. Wszystko to spowodowane jest tym, że koła nie są już tak stabilne, jak kiedyś i mogą się łatwo wywrócić.

 • Wysokie koszty utrzymania

Ze względu na to, że zawieszenie jest tak ważną częścią samochodu, jego utrzymanie może być dość kosztowne. Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów, musisz regularnie sprawdzać stan zawieszenia i wymieniać uszkodzone części.

Jakie są objawy zużycia się elementów zawieszenia?

Zużycie elementów zawieszenia jest często trudne do zauważenia, ponieważ objawy są łagodne i mogą pojawić się stopniowo. Należy jednak pamiętać, że zużyte elementy zawieszenia mogą prowadzić do poważnych problemów, dlatego warto je regularnie sprawdzać.

Objawy zużycia się elementów zawieszenia to między innymi:

 • Drgania kierownicy podczas jazdy
 • Hałas podczas jazdy
 • Utrudnione skręcanie
 • Samochód „rzuca się” na zakrętach

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie udaj się do mechanika, aby sprawdził stan twojego zawieszenia. Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz, tym lepiej!

Czy ekonomiczna jazda ma wpływ na żywotność zawieszenia samochodu?

Odpowiedź brzmi: tak, ekonomiczna jazda ma wpływ na żywotność zawieszenia samochodu. Wymusza ona mniejsze obciążenia na elementy zawieszenia, dzięki czemu są one w stanie wytrzymać dłużej. Ponadto, ekonomiczna jazda oznacza mniejszą ilość hamowania i przyspieszania, co także przekłada się na mniejsze zużycie zawieszenia.

18-11-22


Wpisy dotyczace artykułu

Ostatnie wpisy

Obniżenie zawieszenia w samochodzie

Obniżenie zawieszenia w samochodzie - co powinieneś wiedzieć?

Zawieszenie zapobiega obijaniu się i stukaniu samochodu. W zwykłym samochodzie układ zawieszenia zawiera sp

Kiedy należy wymieniać opony w samochodzie

Kiedy najlepiej wymieniać opony w samochodzie?

Większość właścicieli samochodów wie, że należy co miesiąc wymieniać olej i sprawdzać ciśnienie w oponach.

serwisowanie samochodu

Jak często należy serwisować samochód?

Częstotliwość serwisowania samochodu zależy od wielu czynników, w tym od nawyków jazdy, klimatu i historii